„Senieji Lietuvos gyventojai“

• Paskelbta: 2022-09-23

Rugsėjo 22 dieną, Eišiškių gimnazijos IA gimnazijos klasės mokiniams, geografijos pamoka vyko ne klasėje, o gan toli už jos ribų – vienoje pirmųjų Lietuvos sostinių Kernavėje. Šios pamokos  - ekskursijos tema: „Senieji Lietuvos gyventojai“.
 Ekskursija prasidėjo edukaciniu užsiėmimu Valstybinio Kernavės Kultūrinio Rezervato muziejuje.
Užsiėmimo tema : „Kelionė į Kernavės priešistorę“. Pasakojimo pagalba mokiniai buvo nukelti pas
pirmuosius gyventojus, kurie čia, Kernavėje, įsikūrė prieš 11 tūkstančių metų. Į rankas paėmė tai,
ką lietė mūsų protėvių rankos – medį, akmenį, titnagą, molį, ragą, kaulą, odą... Po to aiškinosi, kaip iš šių medžiagų buvo gaminami pirmieji medžioklės, žvejybos ir kiti darbo įrankiai. Pajuto įtempto lanko stiprybę, strėlės antgalio aštrumą bei kailio, iš kurio buvo gaminama apranga bei statomi būstai, šilumą... Buvo atskleista ugnies užkūrimo paslaptis, maisto gamybos subtilybės, archajiškų įrankių įmantrumas, aprangos ir papuošalų grožis ir „prakalbinta“ daugybė daiktų iš tolimos praeities. Mokiniai turėjo progą „pagyventi“ senovinėje palapinėje, tuo pačiu nustebo, kad joje sutilpo visas jų būrys (10 mokinių). O pabaigoje suvokė – priešistorė buvo ilgas ir sunkus etapas, vedęs mus į šiuolaikinę civilizaciją.
 Ekskursijos po Kernavės archeologinės vietovės muziejaus ekspoziciją metu, mokiniai dar daugiau
sužinojo apie Kernavės archeologinę vietovę, archeologų darbą ir nuo 1979 metų vykdomų
kasmetinių archeologinių tyrimų medžiagą. Stebėjo vizualizacijas, pristatančias Kernavės reljefo
formavimąsi, jo kitimą, vietovės apgyvendinimo raidą. Iš gido sužinojo, kaip atrodė Kernavė bei
kuo vertėsi jos gyventojai akmens, ankstyvųjų metalų, geležies amžiuje bei viduramžiais.
Vėliau mokiniai grožėjosi Kernavės piliakalniais, užkopė ant Pilies įgulos kalno.
 Mokiniai taip pat aplankė muziejinę ekspoziciją po atviru dangumi – atkurtą XIII-XIV a. Kernavės
miesto fragmentą. Tai piliakalnių papėdėje, Pajautos slėnyje, gyvenusių miestelėnų trijų kiemų
mokslinė rekonstrukcija.
 Ši edukacinė pamoka - ekskursija ne tik praplėtė mokinių žinias apie senuosius Lietuvos gyventojus, bet ir suteikė galimybę iš arčiau pažinti jų gyvenimo būdą bei sąlygas, bent truputį pajusti tų seniai praėjusių laikų dvasią.