Šok į tėvų klumpes 2024

Projekt edukacyjny w 2 b klasie „Zawody w książkach i wokół nas”
Dobiegł końca projekt w 2 b klasie „Zawody w książkach i wokół nas” realizowany w 2023/2024 roku szkolnym. Ostatnie miesiące projektu obfitowały w wycieczki edukacyjne.
Podczas zwiedzania miejskiej oczyszczalni ścieków uczniowie zapoznali się z poszczególnymi etapami oczyszczania ścieków komunalnych.  Dzieci miały okazję zobaczyć różne etapy oczyszczania ścieków, od usuwania zanieczyszczeń mechanicznych po procesy biologiczne. Pan Darek Andruszkiewicz wyjaśnił, jakie kroki są podejmowane, aby zapewnić oczyszczenie ścieków. Wycieczka była inspirującym doświadczeniem, które pomogło uczniom lepiej zrozumieć, jak ważne są oczyszczalnie ścieków i stacje wodociągowe dla zdrowia publicznego i ochrony środowiska.
Następnie uczniowie odwiedzili Piekarnię w Tawsiunach. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza i sposobu powstawania bułeczek. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska produkcji wypieków mącznych krok po kroku. Poznały wyposażenie piekarni, pomieszczenia produkcyjne, wszystkie niezbędne maszyny i urządzenia. W czasie wizyty dzieci upiekły  własne bułeczki oraz degustowały świeże pączki i chlebek. W prezencie każdy otrzymał pyszne wypieki.  Składamy serdeczne podziękowania rodzicom Darjany, pani Irenie i Witalikowi Gałaburdo za okazaną gościnność i ciekawe zajęcia edukacyjne.
Ostatnią wycieczką był wyjazd do Muzeum Kolejnictwa w Wilnie. Uczniowie zobaczyli ekspozycję historycznych eksponatów sprzętu kolejowego oraz zwiedzili zabytkową halę maszyn drogowych, wagonów, pociągów i lokomotyw. Ponadto obejrzeli ruchome makiety, przedstawiające historię stacji kolejowej Wilna. Wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Jak bezpiecznie zachowywać się na drodze kolejowej”.
Ten rok realizacji projektu był niewątpliwie wspaniałą szansą na poszerzanie horyzontów Dzieci i wzbogacanie ich wiedzy. Poznane profesje i zawody na pewno zainspirują młodych ludzi do rozwijania swoich pasji i umiejętności, a w przyszłości odnalezienia swojego wymarzonego zawodu.
Chciałabym szczególnie podziękować Rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w nasz projekt, gdyż dzięki ich zaangażowaniu i poświęconemu czasowi, mogliśmy zaprezentować uczniom ciekawe profesje.