„Pociąg do kultury‘’

W dniach 22- 29 czerwca 20-osobowa grupa uczniów z Gimnazjum w Ejszyszkach, wzięła udział w realizacji projektu „Pociąg do kultury‘’ (Erasmus+).

Młodzież spędziła 8 wspaniałych dni na południu Polski, w Poroninie, wraz z grupą rówieśników należącą do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Rutkach Starych z gminy Augustów.
Uczniowie brali udział w różnorodnych działaniach, realizowali zadania projektu. Długie, letnie , pogodne wieczory upływały na rozmaitych grach, zabawach integracyjnych , wesołych tańcach, piosenkach przy ognisku. Młodzież opowiadała polskie i litewskie legendy, zapoznawała rówieśników z rodzimym folklorem, brała udział w debatach o znaczeniu kultury i tradycji, tworzyła wizerunki Polaka i Litwina.
Owocem wspólnych zajęć było zgłębianie wiadomości z historii i kultury obu państw. Uczniowie dowiedzieli się sporo o tradycjach i obyczajach Polaków z różnych regionów kraju.
Tworzyli plakaty i transparenty, dekalog przyjaźni państw europejskich, piosenkę w językach polskim, litewskim oraz angielskim.

Z wielkim zaangażowaniem uczniowie przygotowali wieczorki polskiej i litewskiej kultury ludowej.

Na długo w pamięci zostanie wędrówka do Morskiego Oka, Doliny 5 Stawów, Doliny Kościeliskiej, Jaskini Mroźnej.
Uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej, która została uświetniona przez kapelę góralską, odwiedzili góralską chatę, gdzie mieli możliwość poznać różne instrumenty muzyczne, na których grywali górale. Z ogromnym zainteresowaniem młodzież słuchała opowiadania o życiu i zajęciach ludzi, zamieszkujących podnóża Tatr.

Dużo radości sprawiło uczniom odwiedzenie Term Chochołowskich. Pobyt w pobliżu Zakopanego nie mógł też odbyć się bez spaceru po słynnych Krupówkach.

Opieką, radą, wsparciem i pomocą dla młodzieży służyły panie Bożena Czenko i Alicja Turowska, które współpracowały z opiekunkami młodzieży z Polski, paniami Renatą Sujatą i Justyną Kowalczyk.

Uczniowie mieli okazję poznać nowych ludzi, obcować z rówieśnikami, nabyć pewności siebie, zwiedzić interesujące miejsca, spotkać się z kulturą sąsiedniego kraju, zgłębić swoje wiadomości z języka angielskiego. Młodzież bez wątpienia rozwinęła kompetencje osobiste, językowe, społeczne oraz kulturowe.

Uczniowie, panie oraz rodzice serdecznie dziękują wszystkim, kto przyczynił się do tego wyjazdu