Doposażenie gabinetu logopedycznego

• Paskelbta: 2023-01-26

W Gimnazjum w Ejszyszkach na terapię logopedyczną uczęszcza 42 dzieci. Aby zapewnić uczniom urozmaiconą, ciekawą i pozbawioną nudy terapię, gabinet logopedyczny został wyposażony w ciekawe pomoce sensoryczne oraz programy multimedialne.
W ramach projektu „Wsparcie bieżącej działalności” za pośrednictwem Fundacji „ Pomoc Polakom na Wschodzie” został nabyty program multimedialny z serii „EduSensus Logopedia Pro”.   W dobie rozwoju technologicznego programy multimedialne urozmaicają zajęcia, powodują, że staja się one dla dziecka mniej monotonne i zachęcają do ćwiczeń.
Został nabyty też zestaw multimedialnych ćwiczeń do nauki czytania, inspirowanych metodą 18 struktur wyrazowych „Czytanie sylabami“ oraz program „Dysleksja Pro eduSensus“, wspomagający umiejętność czytania i pisania.
Gabinet został wyposażony również w wielofunkcyjny panel świetlny. Światło odgrywa istotną rolę w procesie uczenia się - wzbudza ciekawość uczniów, stymuluje zmysł wzroku, pomaga rozwinąć funkcje poznawcze. Taka terapia światłem doskonale angażuje dziecko w proces uczenia się, uczniowie za pomocą ćwiczeń rozwijają motorykę małą, ćwiczą umiejętność pisania i liczenia, uczą się kolorów i kształtów, światło wpływa też uspakajająco na dzieci, pomaga skupić się i wyciszyć.
Doskonałym wsparciem w nauce czytania dla uczniów będzie też ruchomy oraz sensoryczny alfabet.  Nauka liter staje się o wiele łatwiejsza, gdy dziecko wykorzystuje do tego zmysł słuchu, dotyku oraz wzroku.
Urozmaiceniem zajęć logopedycznych stanie się też dotykowa Gąsienica (tablica manipulacyjna) Tablica manipulacyjna pozwala dziecku na to, co najbardziej lubi – doświadczać świat wieloma zmysłami i eksperymentować różnymi elementami. Prosta zabawa, jak zakręcanie śrubki, obracanie kołami zębatymi czy prowadzenie kuleczki wzdłuż labiryntu, zamienia się w skuteczne ćwiczenie terapeutyczne.
Natomiast kolorowe maty ortopedyczne pozwolą poprawić koordynację ruchową oraz wzmocnić motorykę dużą. Każda mata ma inną strukturę oraz miękkość, co odpowiednio wzmacnia stopy dziecka.
Wykorzystanie innowacyjnych pomocy logopedycznych pomoże zaangażować uczniów, a ćwiczenia będą dla nich bardziej atrakcyjne i na pewno przyniosą szybsze efekty.
Pragnę serdecznie podziękować Dyrekcji Gimnazjum za wsparcie i pomoc materialną w nabyciu pomocy multimedialnych i sensorycznych.